Jen pár vět

Vzhledem k tomu, že jsem poslední dobou stále častěji dotazován na vznik a hlavně smysl našeho sdružení Vize pro Skalicko, rozhodl jsem se napsat následujících pár vět.

Je tomu skoro 7 let co jsme si se ženou postavili ve Stříbrné Skalici domek, zasadili stromky, pořídili psa a hlavně dva syny. I když jsme tu rádi, postupem času jsme došli k závěru, že je pár věcí, které by se daly, nebo spíše měly vylepšit.

Ale jak?

Můžete vlastní iniciativou pořádat různé společenské akce, můžete aktivně pomáhat například při úklidu obce a okolí, můžete sami pořádat kroužky pro děti, nebo dospělé a jistě se dá vymyslet více aktivit, kterými se dá vylepšit náš život v obci. Ale bez výrazné podpory obce není větší šance dosáhnout zásadních změn, které by vedly k výraznějšímu zlepšení života v našich obcích. Tak vznikla myšlenka založit nové sdružení, Vizi pro Skalicko.

Jak vzniklo VpS

VpS, neboli Vize pro Skalicko je sdružení, které prioritně vzniklo pro možnost účasti v následujících komunálních volbách. Myslím, že je všem naprosto jasné, že jeden člověk (v tomto případě starosta) nemůže nikdy, bez výrazné podpory a iniciativy ostatních členů zastupitelstva, zvládnout všechny své povinnosti při řízení obce a zároveň vyvíjet další aktivity pro rozvoj obce. O pořádání společenských akcí ani nemluvě.

A právě s touto myšlenkou jsem začal oslovovat lidi na kandidátku VpS, aby vznikla skupina lidí, kde bude každý svou samostatností a aktivním přístupem zásadním přínosem pro sdružení a v případě úspěchu ve volbách i pro obec. Pokud se rozhlédneme kolem sebe a podíváme se na stav obecního majetku, silnic, chodníků a dalších věcí, pak mi jistě dáte za pravdu, že dosavadní řízení obce brzdí její rozvoj!

Vize pro Skalicko

Myslím, že se nám povedlo sestavit kandidátku dle našich představ a dodržet tím původní myšlenku.

Ve sdružení jsou:

 • zástupci jednotlivých obcí
 • zástupci školy a školky
 • členové všech místních spolků
 • členové sportovního oddílu a Sokola

Lidé, kteří mají:

 • zkušenosti s vedením lidí i firem
 • praktické zkušenosti s účastí ve výběrových řízeních
 • zkušenosti s čerpáním dotací
 • vzdělání i praxi v oblasti architektury, ekologie, ekonomiky apd.

A především jsou to lidé, kteří jsou ochotni věnovat svůj volný čas pro obec a Vás, spoluobčany!

Tímto složením je zajištěno, že každá zde žijící skupina lidí může mít své zástupce na obci, hájící jejich zájmy.

Jsem přesvědčený, že tato myšlenka řízení obce je správná, a jelikož všichni chceme žít v pěkném prostředí, chceme, aby bylo postaráno o naše děti i naše rodiče, chceme se bezpečně pohybovat kolem svých domovů a chceme mít možnost se přímo podílet na změnách i vzhledu obce, proto pevně věřím, že seskupení Vize pro Skalicko dostane Vaši dostatečnou podporu, aby bylo možné dát naší myšlence život!

Snad se mi podařilo v předchozích pár větách vysvětlit zásadní rozdíl mezi Vizí pro Skalicko a ostatními kandidujícími sdruženími, které jsou postaveny pouze na jednom či dvou lídrech.

Dominik Matouš

Za VpS

4 komentáře

 1. Nadeje umira posledni.Je treba stale verit. Vsichni vime, mluvime o tom potichu, jak tezke je zmenit zavedene poradky zde ve Skalici. Prala bych nam vsem zmenu, navrat viry, ze prece jen ruka ruku nemyje…

  1. Výstižně napsané, paní Ivono. Jednou k té změně musí dojít a za týden uvidíme, zda ta doba nastala.

 2. Chtěla bych k tomu dodat, proč jsem se ke sdružení Vize pro Skalicko přidala já. Mám ráda svoji práci s dětmi a doufám, že je to znát. V posledních letech jsem však ze své práce přestávala mít radost. Každodenní těšení se na bezprostřední radostné malé školáky překryla beznaděj a rezignace z toho, že nemohu dosáhnout pro svoje žáčky kvalitní podmínky pro vzdělávání a tvoření. Před svým skalickým působením jsem zažila několik škol ve velkých městech, v Praze a v Brně, v moderních i v historických budovách. Vím tedy, co je pro žáky možné zajistit, aby se mohli moderně a kvalitně vzdělávat. Když to jde na jiných místech, jistě by to bylo možné i ve skalické škole. Přes ohromné úsilí, které jsem do své pedagogické práce každý den vkládala, se však stále nedařilo dosáhnout toho, co se na mých dřívějších působištích vedlo s nepoměrně menším výdajem energie: Aby žáci i jejich rodiče škole důvěřovali, měli ze spolupráce s ní radost a nehledali možnosti, jak umístit své děti jinam. Ve spolupráci s Vizí pro Skalicko vidím naději. Nejen pro sebe, abych se mohla na práci s dětmi opět těšit, ale především pro školáky samotné. Aby byli na svoji školu hrdí a rádi na ni vzpomínali. Aby mezi školáky panovaly zdravé přátelské vztahy. Aby rodiče nám, učitelům opět důvěřovali. Aby se žáci naší školy mohli vzdělávat v důstojných podmínkách, s moderním a bezpečným vybavením. Toho však sebekvalitnější učitel sám dosáhnout nemůže. Potřebuje k tomu dobré vedení, podporu zřizovatele a spolupráci s rodiči a ostatní veřejností. O to se snažím všemi prostředky. Doufám, že se to s pomocí obdobně naladěných lidí na odpovídajících místech podaří . Moc bych to našim žákům přála.

  1. Byla jsi to ty, Martino (tvůj přístup k dětem, energie, kterou do učení dáváš), díky komu jsme se před deseti lety rozhodli naše dvě dcery do skalické školy přihlásit. Vydrželi jsme čtyři roky. Teď je mladší dcera v deváté třídě v Choceradech. Změna, která se letos udála na postu ředitelky školy, věští začátek lepších časů. Práce to bude náročná, mé dcery, ani my rodiče den co den zajišťující jejich odvoz do vzdálené školy, to již neocení, ale mladší generace skalických dětí a jejich rodičů určitě ano. Ještě to podpořit změnami u zřizovatele…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.