Nový školní rok ve skalické škole (s novou paní ředitelkou)

Po prvním týdnu nového školního roku je obtížné hodnotit nějaké zásadní změny, proto se soustředím spíše na dojmy, které letos skalická škola vyvolává.

Změny na první pohled

Změny jsou vidět už při vstupu do její budovy: Vestibul je čistší a upravenější, přibylo nástěnek s informacemi o chodu a fungování školy, o projektech, jichž se škola účastní. Na jedné z nástěnek je nabídka mimoškolních aktivit pro žáky, více prostoru dostala ekologie, v dnešní době tolik potřebná. Před ředitelnou přibyla polička s poháry a medailemi, které žáci školy vybojovali v celostátních soutěžích. V zájmu objektivity by bylo dobré uvést, že tyto úspěchy byly dosaženy v minulých letech.

Webové stránky školy

Web školy

Kromě toho doznaly značných změn i webové stránky školy. Jsou uspořádané, méně chaotické, průběžně informující o školních akcích a událostech. Vše podnětné z minulých let zůstalo zachováno a přibyly nové, aktuální informace. Vše přehledně, jasně a názorně. Například na 14. září se chystá akce Ukliďme Česko a ve spolupráci s mateřskou školou výuka dopravní výchovy na dopravním hřišti i v minulých letech dětmi velmi oblíbená. Ta se uskuteční ve čtvrtek 20.9.

Projekt Nejdůležitější ekosystémy planety Země

V říjnu 15.10. naši školu navštíví pan Petr Coubal s projektem Nejdůležitější ekosystémy planety Země, tentokrát bude zajímavým způsobem seznamovat děti s ledovci na naší planetě, loni byli žáci seznámeni se životem v tropických deštných lesích a v oceánech. Obdobná přednáška pana Coubala proběhne také téhož večera od 18 hodin v infocentru i pro dospělé za dobrovolné vstupné.
Žáci se mohou i letos těšit na plavecký a lyžařský výcvik, cyklistické výlety, stanování, lesní hry a stopovačky či questing v rámci projektu Les ve škole.Ve škole budou i v letošním školním roce opět promítány filmy Jednoho světa na školách. V rámci tohoto projektu proběhne i beseda Měsíc filmu na školách s tématem novodobých dějin.

Omlazení učitelského sboru

Také učitelský sbor opět trochu omladil. K celkovému počtu jedenácti učitelek a jednoho učitele přibyl letos další mladý pan učitel informatiky a další mladé učitele škola stále hledá. Přesné informace lze opět najít na školních stránkách www.zsskalice.cz .Do šesté třídy, kde je více integrovaných žáků, nastoupila i nová sympatická paní asistentka.

Změna začátku vyučování

I doba školního vyučování se změnila. Ubylo zdlouhavých a únavných odpoledních hodin, aby i žáci druhého stupně měli čas na kroužky a ostatní zájmy. Vyučování začíná ráno o pět minut dříve, v 7.40 , aby dopolední výuka mohla trvat šest vyučovacích hodin a vše navazovalo na spoje dopravující žactvo domů. Tím ubude i nepříjemného čekání na polední autobusy, kdy měli někteří rošťáci příležitost k nepravostem všeho druhu, často i dosti nebezpečným.

Družina

Změn doznalo také fungování školní družiny. Ta je letos v provozu do půl páté odpoledne. Nově má ve svém režimu i hodinku na vycházky a sportovní činnosti, kdy jsou děti mimo školní budovu a tím nejsou pro rodiče k vyzvednutí. Tato hodina je mezi půl druhou a půl třetí, kdy ze Skalice nejede žádný autobusový spoj.

Spojování tříd

Základní škola ve Stříbrné Skalici

Co se týče spojených tříd, kvalita výuky tím rozhodně netrpí, u některých šikovnějších dětí spíše naopak. Žáci si zde vytvoří návyky samostatně pracovat a trénují si soustředěnou pozornost, což se jim bude v budoucnu velmi hodit při studiu na středních školách. Navíc šikovnější žáci, kteří jsou se samostatnou prací dříve hotovi, často vnímají učivo třídy, která je o rok výše a mají tak oproti běžné výuce o rok náskok. Oproti tomu slabší žáci mají možnost vnímat učivo třídy, která je o rok níž a tím si učivo nenásilně opakují a prohlubují. I v rodině jsou sourozenci rozdílného věku, takže je taková výuka v podstatě přirozená a je využívána i při domácím vzdělávání, v současné době tolik oblíbeném pokrokovými rodiči.

Snaha o zvýšení počtu žáků skalické školy

Přesto nová paní ředitelka usiluje o zvýšení počtu žáků skalické školy. Zahájila např. jednání o dojíždění svojetických dětí. Prioritou jsou ale samozřejmě žáci místní, pro něž se snaží výuku ve zdejší škole zatraktivnit, aby spojených tříd nebylo třeba.

Optimistická nálada

Co v novém školním roce rozhodně nelze přehlédnout, je optimistické naladění většiny jejích zaměstnanců včetně paní ředitelky samotné. Učitelé i paní ředitelka sama jsou přes obvyklý stres začátku školního roku usměvaví, vstřícní, pozitivně naladění. To také přenášejí i na své žáky. Držme jim palce, ať jim to nadšení dlouho, ideálně do konce roku, vydrží.

Martina Studzinská
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] nedávno publikovaném článku Martiny Studzinské – NOVÝ ŠKOLNÍ ROK VE SKALICKÉ ŠKOLE (S NOVOU PANÍ ŘEDITELKOU), popisujícím změny ve stříbrnoskalické základní škole, přišla na náš web reakce […]

Střimelské maminy
Střimelské maminy
3 let před

Pravdou je , že ubylo odpolední vyučování . Ale děti dojíždějící na Střimelice jsou bez oběda – to vidím jako velký problém. Za 7 minut od zvonění do odjezdu autobusu se nedostanou do ŠJ, natož se najíst a doběhnout na autobus – nereálné. A co teprve v zimě, až jim přibude oblečení, teplé boty, to na ně autobus počká ? A když jim autobus ujede, tak do družiny nesmí ani do budovy školy, ať si poradí venku a počkají 2 hodiny na další autobus. To bude za nepříznivého počasí super!!!!

Martina
Martina
3 let před

Děkujeme za reakci, ve škole vše vyřídím a pokusíme se s tím něco udělat.Jakmile se na něčem dohodneme, napíšu.

Anonym
Anonym
3 let před

To je sranda škole necháme stranky přes estranky.cz a my si zaplatime smartcat to je úplně k smíchu.

admin
Admin
admin(@admin)
3 let před
Reply to  Anonym

Stránky skalicko.cz používají bezplatnou šablonu Juno od Smartcat. Platí se pouze za doménu a server – hosting. To co estranky.cz nabízejí za 49Kč/měsíc, my máme za 30Kč/měsíc.

Jana
Jana
3 let před

Moc vám fandím ve Skalické škole doufám že se bude dařit i nadale