OBEC STŘÍBRNÁ SKALICE

Průtah obcí Stříbrná Skalice

Všichni víme, že komunikace v našich obcích jsou ve velmi špatném stavu. Při jízdě automobilem si občas připadáme jako na tankodromu a je potřeba kličkovat, pokud nechceme patřit mezi smolaře, kteří po průjezdu Stříbrnou Skalicí museli zamířit se svým vozem díky proražené olejové vaně nebo chybějícímu kolu rovnou do servisu.

Úsek v oblasti průtahu obce Stříbrná Skalice je jedním v současné době z nejhorších úseků s historickým nevyhovujícím uspořádáním a špatným stavebně technickým stavem (přesná citace z podkladů projektové dokumentace).

Konečně se dočkáme zlepšení, alespoň co se týká hlavní silnice přes Stříbrnou Skalici (ul. Pražská a Sázavská), a to díky Středočeskému kraji, který připravil projekt s názvem „II/3635 Stříbrná Skalice, průtah“.

Projektovou dokumentaci zhotovila společnost Ateliér projektování inženýrských staveb s.r.o. Tento projekt řeší průtah v oblasti Praha-východ mezi městy Kutná Hora, Benešov a městem Říčany. Silnice II/335 je významnější silnicí v rámci Sázavského regionu, kde propojuje Mnichovice (potažmo D1 a I/3), Sázavu, Uhlířské Janovice a Zbraslavice.

Protože je hlavní silnice obce Stříbrná Skalice součástí tohoto projektu, můžeme počítat s tím, že bude zahájena rekonstrukce celé hlavní silnice přes Stříbrnou Skalici, a to ve druhé polovině letošního roku. Celá rekonstrukce bude rozdělena do tří etap a bude trvat cca 1,5 roku od zahájení.

Jak bude stavba probíhat:

 • 1. etapa začne na začátku obce (areál Veetee) a po křižovatku se silnicí III/1082 (na Jevany). Silnice ve směru do centra bude po celou dobu stavby obousměrně neprůjezdná. Součástí bude i rekonstrukce mostů na této straně a nově řešená křižovatka, kde se silnice rozděluje na Jevany. Dnes máme u této křižovatky ostrůvek s vzrostlými stromy a je zde umístěný pomník T. G. Masaryka. V rámci rozšíření křižovatky tento ostrůvek bude zrušený.
 • 2. etapa bude pokračovat od této křižovatky až po náměstí. V této etapě zůstane zachován provoz z důvodu autobusové dopravy po silnici III/1082 a II/335 směr areál Veetee. Konec druhé etapy bude realizován tak, aby byla trvale průjezdná křižovatka se silnicí II/108.
 • 3. etapa pokračuje od křižovatky se silnicí II/108 (na Kostelec n. Č. l.) až na konec obce směrem na Sázavu. V tomto úseku bude zajištěna průjezdnost hlavně z důvodu obslužnosti obce. Mimo 2-3 týdnů, kdy bude uzavřena křižovatka se silnicí II/108 (na Kostelec)

Čeho se dočkáme v rámci stavby:

Projekt řeší tyto nejdůležitější body:

 • Rekonstrukce hlavní trasy silnice II/335 – kompletní silnice bude mít asfaltový povrch.
 • Rekonstrukce stávajících a dobudování nových chodníků po celé délce – investor obec Stříbrná Skalice
 • Nové dopravní značení (svislé a vodorovné)
 • Úpravy mostů, ev. č. 335-007 a 335-008
 • Opěrná zeď u mostu ev. č. 335-008
 • Opěrná zeď v km 10,179-10,250
 • Odvodnění komunikace (po celé délce)
 • Dešťová kanalizace (po celé délce)
 • Osvětlení přechodů pro chodce
 • Přechody pro chodce, celkový počet 4 (2 jsou stávající)
 • Změny přednosti v jízdě na křižovatce Jevany-Ondřejov
 • Změny v omezení rychlosti jízdy (po obci max. 50 km/h)
 • Vytvoření ostrůvku na přechodu u ZŠ a posunutí zastávek MHD

Posouzení projektu:

Osobně celý projekt hodnotím jako vydařený a jednoznačně bude příjemnou změnou jak pro obyvatele obce, tak pro projíždějící. Doprava bude díky asfaltovému povrchu výrazně tišší a díky použití speciálního povrchu na křižovatce u náměstí (odbočka na Kostelec n. Č. l.) nebude docházet k poškození vozovky těžkou kamionovou dopravou. Dále se v rámci dobudování chodníků výrazně zvýší bezpečnost chodců a nezanedbatelné je i řešení vybudování odvodnění komunikace a kanalizace na dešťovou vodu.

Jako nedostatky projektu vidím:

 • Nedostatečné bezpečností prvky
 • Dojde ke zrychlení dopravy díky novému povrchu, změně maximální povolené rychlosti a díky změně přednosti v jízdě ze strany Veetee
 • Neřeší rekonstrukci veřejného osvětlení, pro splnění platných norem
 • Neřešení zeleně podél komunikace

Z tohoto důvodu se pokusíme v rámci stavby o některé změny a doplnění jako je například:

 • Úsekové měření na obou stranách obce
 • Ponechání přednosti jízdy ze strany od Jevan
 • Příprava kabeláže pro možnost vybudování nového veřejného osvětlení
 • Zpomalení dopravy pomocí dopravního značení minimálně v úseku u centra
 • Posunutí značky začátek obce ze strany Sázava (blíže k Marjánce)

Pro všechny obyvatele to bude v rámci stavby, kde bude docházet k omezení dopravy zkouška trpělivosti a tolerance. Ale věřím, že budeme všichni s vidinou tak výrazné změny k lepšímu tolerantní, trpělivý a ohleduplní. Bez toho to nejde a pak budeme mít důvod k radosti.

Please Login to comment
avatar
4 Komentovat
6 Odpovědi
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější vlákno komentářů
5 Komentáře autora
Dominik MatoušČestmírDominikRobertDominik Matouš Autoři nedávných komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Čestmír
Host
Čestmír

Dobrý den. Tak kdy to začne? Píšete, že v druhé polovině tohoto roku, už jsou skoro vánoce a nic se neděje.

Robert
Host
Robert

Dobrý den, zdá se, že se počítá s asfaltovým povrchem i v centru obce. To se může jevit jako škoda, sic současné kočičí hlavy doplňují historickou atmosféru obce (pokud by byly v pořádku).

Ta se postupně ztrácí; jejich odstraněním dojde k další a nenávratné ztrátě.

Řešením by jistě mohlo být jejich předláždění.

Mají take další efekt – přirozeně zpomalují rychlost projíždějících aut.

Olda
Host
Olda

Dobrý den.Můžete mě poslat odkaz kde to je na Oficiálních stránkách Stříbrné Skalice? Děkuji

Dominik Matouš
Host
Dominik Matouš

Dobrý den. Bohužel nemohu, protože na obecních stránkách tyto informace nejsou. (nebo aspoň o tom nevím) Momentálně se pracuje na přípravě nových obecních stránek a věříme, že v dohledné době se to podaří. Pak se i na těchto stránkách budou konečně uveřejňovat veškeré informace o dění v našich obcích. O výsledku budeme informovat i zde.

Jan
Host
Jan

Dotaz k 1 etapě. Kde budeme my jako trvale žijící v ulici Za nouzovem vyjíždět když bude obousměrně uzavřená? Jiný výjezd nemáme…

Dominik Matouš
Host
Dominik Matouš

Dobrý den, do mailu Vám dávám přesnou rozpisku dle PD, kterou jsme obdrželi od projekční kanceláře. Dle této rozpisky to vypadá, že by tento úsek mohl být po dobu rekonstrukce opravdu uzavřený. Dle mého názoru je to, ale proto, že se budou rekonstruovat mosty a proto je popsáno, jako obousměrně neprůjezdné. Přístup do ulice Za nouzovem v podkladech řešen není. Musím upozornit, že rekonstrukce silnice a výstavba chodníků je kompletně v režii kraje. Proto příjezd do Vaší ulice s nimi budeme řešit a uděláme maximum, aby bylo možné i v době rekonstrukce přístup zachovat. Děkujeme za Váš dotaz a upozornění.

Instagram