Průtah obcí Stříbrná Skalice

Všichni víme, že komunikace v našich obcích jsou ve velmi špatném stavu. Při jízdě automobilem si občas připadáme jako na tankodromu a je potřeba kličkovat, pokud nechceme patřit mezi smolaře, kteří po průjezdu Stříbrnou Skalicí museli zamířit se svým vozem díky proražené olejové vaně nebo chybějícímu kolu rovnou do servisu.

Úsek v oblasti průtahu obce Stříbrná Skalice je jedním v současné době z nejhorších úseků s historickým nevyhovujícím uspořádáním a špatným stavebně technickým stavem (přesná citace z podkladů projektové dokumentace).

Konečně se dočkáme zlepšení, alespoň co se týká hlavní silnice přes Stříbrnou Skalici (ul. Pražská a Sázavská), a to díky Středočeskému kraji, který připravil projekt s názvem „II/3635 Stříbrná Skalice, průtah“.

Projektovou dokumentaci zhotovila společnost Ateliér projektování inženýrských staveb s.r.o. Tento projekt řeší průtah v oblasti Praha-východ mezi městy Kutná Hora, Benešov a městem Říčany. Silnice II/335 je významnější silnicí v rámci Sázavského regionu, kde propojuje Mnichovice (potažmo D1 a I/3), Sázavu, Uhlířské Janovice a Zbraslavice.

Protože je hlavní silnice obce Stříbrná Skalice součástí tohoto projektu, můžeme počítat s tím, že bude zahájena rekonstrukce celé hlavní silnice přes Stříbrnou Skalici, a to ve druhé polovině letošního roku. Celá rekonstrukce bude rozdělena do tří etap a bude trvat cca 1,5 roku od zahájení.

Jak bude stavba probíhat:

 • 1. etapa začne na začátku obce (areál Veetee) a po křižovatku se silnicí III/1082 (na Jevany). Silnice ve směru do centra bude po celou dobu stavby obousměrně neprůjezdná. Součástí bude i rekonstrukce mostů na této straně a nově řešená křižovatka, kde se silnice rozděluje na Jevany. Dnes máme u této křižovatky ostrůvek s vzrostlými stromy a je zde umístěný pomník T. G. Masaryka. V rámci rozšíření křižovatky tento ostrůvek bude zrušený.
 • 2. etapa bude pokračovat od této křižovatky až po náměstí. V této etapě zůstane zachován provoz z důvodu autobusové dopravy po silnici III/1082 a II/335 směr areál Veetee. Konec druhé etapy bude realizován tak, aby byla trvale průjezdná křižovatka se silnicí II/108.
 • 3. etapa pokračuje od křižovatky se silnicí II/108 (na Kostelec n. Č. l.) až na konec obce směrem na Sázavu. V tomto úseku bude zajištěna průjezdnost hlavně z důvodu obslužnosti obce. Mimo 2-3 týdnů, kdy bude uzavřena křižovatka se silnicí II/108 (na Kostelec)

Čeho se dočkáme v rámci stavby:

Projekt řeší tyto nejdůležitější body:

 • Rekonstrukce hlavní trasy silnice II/335 – kompletní silnice bude mít asfaltový povrch.
 • Rekonstrukce stávajících a dobudování nových chodníků po celé délce – investor obec Stříbrná Skalice
 • Nové dopravní značení (svislé a vodorovné)
 • Úpravy mostů, ev. č. 335-007 a 335-008
 • Opěrná zeď u mostu ev. č. 335-008
 • Opěrná zeď v km 10,179-10,250
 • Odvodnění komunikace (po celé délce)
 • Dešťová kanalizace (po celé délce)
 • Osvětlení přechodů pro chodce
 • Přechody pro chodce, celkový počet 4 (2 jsou stávající)
 • Změny přednosti v jízdě na křižovatce Jevany-Ondřejov
 • Změny v omezení rychlosti jízdy (po obci max. 50 km/h)
 • Vytvoření ostrůvku na přechodu u ZŠ a posunutí zastávek MHD

Posouzení projektu:

Osobně celý projekt hodnotím jako vydařený a jednoznačně bude příjemnou změnou jak pro obyvatele obce, tak pro projíždějící. Doprava bude díky asfaltovému povrchu výrazně tišší a díky použití speciálního povrchu na křižovatce u náměstí (odbočka na Kostelec n. Č. l.) nebude docházet k poškození vozovky těžkou kamionovou dopravou. Dále se v rámci dobudování chodníků výrazně zvýší bezpečnost chodců a nezanedbatelné je i řešení vybudování odvodnění komunikace a kanalizace na dešťovou vodu.

Jako nedostatky projektu vidím:

 • Nedostatečné bezpečností prvky
 • Dojde ke zrychlení dopravy díky novému povrchu, změně maximální povolené rychlosti a díky změně přednosti v jízdě ze strany Veetee
 • Neřeší rekonstrukci veřejného osvětlení, pro splnění platných norem
 • Neřešení zeleně podél komunikace

Z tohoto důvodu se pokusíme v rámci stavby o některé změny a doplnění jako je například:

 • Úsekové měření na obou stranách obce
 • Ponechání přednosti jízdy ze strany od Jevan
 • Příprava kabeláže pro možnost vybudování nového veřejného osvětlení
 • Zpomalení dopravy pomocí dopravního značení minimálně v úseku u centra
 • Posunutí značky začátek obce ze strany Sázava (blíže k Marjánce)

Pro všechny obyvatele to bude v rámci stavby, kde bude docházet k omezení dopravy zkouška trpělivosti a tolerance. Ale věřím, že budeme všichni s vidinou tak výrazné změny k lepšímu tolerantní, trpělivý a ohleduplní. Bez toho to nejde a pak budeme mít důvod k radosti.

0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dominik
Dominik
1 rok před

Konečně jsou zahájeny přípravné práce k rekonstrukci průtahu obcí a tudíž to vypadá, že se dočkáme samotné realizace rekonstrukce, která je plně v režii kraje.
Proto si dovolujeme připomenout článek z ledna 2018, který podrobněji popisuje co obec v rámci rekonstrukce čeká.
Škoda jen, že se tyto dva roky nevyužily k posílení bezpečnosti dopravy, přípravy osvětlení, k důstojnému přemístění pomníku TGM apd.
Tak snad aspoň obec zajistila vše potřebné k vybudování chodníků naprojektovaných po celé délce obce.

Čestmír
Čestmír
2 let před

Dobrý den. Tak kdy to začne? Píšete, že v druhé polovině tohoto roku, už jsou skoro vánoce a nic se neděje.

Robert
Robert
3 let před

Dobrý den, zdá se, že se počítá s asfaltovým povrchem i v centru obce. To se může jevit jako škoda, sic současné kočičí hlavy doplňují historickou atmosféru obce (pokud by byly v pořádku).

Ta se postupně ztrácí; jejich odstraněním dojde k další a nenávratné ztrátě.

Řešením by jistě mohlo být jejich předláždění.

Mají take další efekt – přirozeně zpomalují rychlost projíždějících aut.

Robert
Robert
3 let před

To je velká, velká škoda, Stříbrná Skalice tak ztratí část toho, co ji mohlo odlišit od jiných obcí, které již touto ‘typizací’ prošli…

Dominik
Dominik
3 let před
Reply to  Robert

Pravdou je, že každá příprava projektu, příprava investice, příprava čehokoliv, potřebuje svůj čas, nasazení a snahu. Zdá se, že v minulosti a bohužel i v současnosti jde vedení obce většinou nejjednodušší cestou. Pak výsledek nemůže být nikdy stoprocentní. Postupně se zde pokusíme popisovat další investice obce a budeme rádi, pokud to lidé budou číst a udělají si vlastní názory. Ještě raději budeme, pokud se lidé budou ozývat se svými připomínkami, podněty a nápady. Dle našeho názoru je to jediná možná cesta k nějakému zlepšení. Děkuji Dominik

Olda
Olda
3 let před

Dobrý den.Můžete mě poslat odkaz kde to je na Oficiálních stránkách Stříbrné Skalice? Děkuji

Dominik Matouš
Dominik Matouš
3 let před
Reply to  Olda

Dobrý den. Bohužel nemohu, protože na obecních stránkách tyto informace nejsou. (nebo aspoň o tom nevím) Momentálně se pracuje na přípravě nových obecních stránek a věříme, že v dohledné době se to podaří. Pak se i na těchto stránkách budou konečně uveřejňovat veškeré informace o dění v našich obcích. O výsledku budeme informovat i zde.

Jan
Jan
3 let před

Dotaz k 1 etapě. Kde budeme my jako trvale žijící v ulici Za nouzovem vyjíždět když bude obousměrně uzavřená? Jiný výjezd nemáme…

Dominik Matouš
Dominik Matouš
3 let před
Reply to  Jan

Dobrý den, do mailu Vám dávám přesnou rozpisku dle PD, kterou jsme obdrželi od projekční kanceláře. Dle této rozpisky to vypadá, že by tento úsek mohl být po dobu rekonstrukce opravdu uzavřený. Dle mého názoru je to, ale proto, že se budou rekonstruovat mosty a proto je popsáno, jako obousměrně neprůjezdné. Přístup do ulice Za nouzovem v podkladech řešen není. Musím upozornit, že rekonstrukce silnice a výstavba chodníků je kompletně v režii kraje. Proto příjezd do Vaší ulice s nimi budeme řešit a uděláme maximum, aby bylo možné i v době rekonstrukce přístup zachovat. Děkujeme za Váš dotaz a upozornění.